Lensler

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek ve kozmetik ve estetik amaçlı üretilmiş,gözün ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir. lensler optik amaçlı olarak kullanılmakla beraber kozmetik ve tedavi edici amacıyla da kullanılmakta olan bir çeşit protezdir. Lens numaraları ile gözlük numaraları genelde farklı olur.Ancak bazen aynı olabilir Gözlük numaranıza göre lens alırsanınız gözlükle aynı netlikte görmeye bilirsiniz. Lens almadan önce mutlaka doktorunuza lens reçetesi yazdıırmalısınız.Gözünüzün lens kullanmaya uygun olup olmadığını kontrol ettirmenizi, uygun ise numara ve ölçülerini doktorunuzdan reçete yazdırmanızı öneririz.  Kontak lensler göz ile direkt temas halinde olduğundan dolayı dikkatle seçilmeli ve hekim tarafından reçete yazılarak alınması gerekir. Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. Lensleri takıp çıkarırken önce mutlaka ellerinizi yıkayıp durulayın ve kurutun Dezenfeksiyon için lensleri solüsyonda tutun ve takarken solüsyonla yıkayın.

Sert Lensler(Gaz geçirgenli): Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler. Doktorunuzun önerisine göre takma süresi olan lenslerdir. Genellikle cerrahi müdahaleden sonra doktorunuz tarafından önerilir.

Yumuşak(Soft)Lensler: Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kırma kusurunun tashihi için veya estetik amaç için kullanılır.Çok değişik tipleri vardır.

Aylık Lensler: Günlük takılıp çıkarılan 1 ay kullanım süresi olan lenslerdir.

Günlük Lensler: Bir gün kullanılan,bir kullanımlık günlük lensler.göze takıldıktan sonra çıkardığınızda tekrar kullanılmayan tek kullanımlık lenslerdir.

Gözde uzun süre kalabilen Lensler: Bu lensler takıp çıkarma derdi en az olan lenslerdir.

Uzun Ömürlü Lensler: Günlük takılıp çıkarılan,kullanım ömrü bir yıl olan bu lensler uzun ömürlü lenslerdir.

Torik Lensler: Astigmatlı ve şeffaf lenslerdir.Doktorunuzun önerisine göre takma süresi olan lensler.Bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler.

Pro Estetik lensler: Gözler arasında renk farkı olan veya bir gözünü kaybetmiş kişilerde diğer sağlam gözün rengine uyumlu özel üretilen lenslerdir.

Bifokal ve prograsive lensler: yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir. Bu lensler genellikle bir gün takılan lenslerdir

Renkli Lensler: gözdeki kusurun düzeltilmesi amacıyla kullanılabildiği gibi herhangi bir kusur olmadan da sırf estetik amaçlı olarak kullanılan numarasız tipleri vardır.

Göz İçi Lensler:  Katarak ameliyatı ile göz içine takılan lenslerdir Bu lensler doktor tarafından ameliyat sırasında takılan lenslerdir