Mineral Camlar

Mineral camlar  doğal ve geçirgenliği en yüksek olan camlardır. Organiklere göre daha ağır fakat daha incedirller. Çizilmeleri en az fakat kırılma riski en fazla olan camlardır. Çeşitli kalınlıkta indeksli üretimleri mevcut olup bunlar;

1.5 indeksli standart beyaz (renksiz)İnceltilmemiş gözlük camlarıdır.

1,6 indeksli camlar, 1,5 kırma indeksli  camlara göre %30 daha ince, estetik ve daha hafif mineral bir camdır. Yüksek numaralarda kullanıcıya avantaj sağlar.

1.7 indeksli camlar özellikle orta ve ileri dereceli miyoplar için üretildiği gibi yüksek numaralı hipermetrop kullanıcıları için üretilen. 1,5  kırma indeksli camlara göre %40 daha ince ve estetiktir.

1.8 indeksli Yüksek miyop (-) numaralarda 1,5 indeksli camlara göre % 55 daha ince ve hafif olan, 1.8 kırma indeksli camlar, miyoplar için çok uygun camlardır.

1.9 indeksli Yüksek miyop (-) numaralarda 1,5 indeksli camlara göre % 65 daha ince ve hafif olan, 1.9 kırma indeksli camlar, miyoplar için en uygun camlardır. İ

Mineral colormatik (photocromic) camlar yukarıda sıralanmış indekslerde üretilmektedir.Özellikle içeride ve dışarıda ışığa göre koyulaşıp açıldığı için bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.